Zakup nieruchomości w Hiszpanii jest podobny do polskich procedur. Odkąd kraj wstąpił do Unii Europejskiej wiele trudności zostało zniesionych i obecnie nieruchomość może zostać nabyta przez osobę fizyczną lub prawą, bez konieczności zakładania firmy na miejscu. Proces zakupu nieruchomości jest regulowany przez hiszpańskie ustawodawstwo i regulacje podatkowe. W imieniu klienta, pełnomocnik potwierdzony notarialnie, może podpisać dokumenty zakupu. Warto pamiętać, iż każda transakcja przepisania praw własności może mieć inny przebieg, dlatego tak ważna jest konsultacja i nasza asysta. Ułatwieniem dla polskich inwestorów jest możliwość skorzystania z oferty kredytu oferowanego przez hiszpańskie banki. Aby uzyskać kredyt na zakup nieruchomości w Hiszpanii należy spełnić wymagane warunki.  W razie potrzeby – dostarczymy informację o wymaganych dokumentach dla obywateli polskich, prowadzących działalność lub wykonujących pracę w Polsce. 

Po podjęciu decyzji o zakupie nieruchomości należy podjąć następujące kroki:

 • Umowa przedwstępna

Umowa przedwstępna składa się z umowy, na mocy której kupujący przekazuje sprzedającemu kwotę w formie depozytu, która jest odliczana od całkowitej ceny nieruchomości. Kwota to zwykle 10% wartości nieruchomości. 

Umowa przedwstępna określa kwotę (arras penitenciales), którą każda ze stron zapłaci w przypadku odstąpienia od sprzedaży nieruchomości: kupujący straciłby ustaloną kwotę, a sprzedający musiałby zapłacić podwójną kwotę, która została zapłacona, jeśli to on anulował sprzedaż.

 • Sporządzenie aktu notarialnego

Wymagane dokumenty dla kupującego:

 1. Numer N.I.E (numero de identificacion de estranjero).  Hiszpański numer identyfikacji podatkowej (więcej na temat N.I.E. poniżej)
 2. Ważny paszport lub dowód osobisty
 3. Kopia ważnego paszportu lub dowodu osobistego
 4. Potwierdzenie otwarcia konta w banku hiszpańskim, które jest niezbędne do płatności bezgotówkowych, takich jak podatek od nieruchomości, opłaty użytkowania nieruchomości (woda, prąd, opłaty stałe i dodatkowe)
 5. Przedstawiciel podatkowy – jego obecność jest niezbędna przy podpisywaniu dokumentów urzędowych oraz przy regulowaniu podatków
 6. Przysięgłe tłumaczenia wybranych dokumentów
 7. Potwierdzenie wpłat i operacji bankowych, które są związane z nabyciem konkretnej nieruchomości.

Dokładny wykaz wymaganych dokumentów zależy od formy prowadzenia działalności gospodarczej. Dlatego zawsze dostarczamy listę dokumentów do konkretnego przypadku.

* N.I.E. to osobisty identyfikator, który jest nadawany obcokrajowcom, również rezydentom, którzy prowadzą transakcje finansowe w Hiszpanii. Można ubiegać się o jego otrzymanie w oddziale placówki policyjnej dla obcokrajowców. Pod tym numerem zostaną Państwo zarejestrowani w hiszpańskiej instytucji podatkowej. Posiadając numer N.I.E. otrzymuje się prawo uzyskania własności nieruchomości, zawierania umów o podłączenie i dostawę wody i prądu, zakupu oraz rejestracji samochodu oraz do opłacenia podatków. O N.I.E można również ubiegać się w Ambasadzie Hiszpanii w Polsce.

Aby otrzymać numer N.I.E. należy przedstawić następujące dokumenty:

 1. ważny paszport lub ważny dowód osobisty + 2 kserokopie dokumentu
 2. dwa zdjęcia legitymacyjne (aktualne)
 3. wypełniony wniosek

Należy podać cel uzyskania dokumentu N.I.E., którym może być np.: kupno mieszkania, rozpoczęcie własnej działalności czy umowa o pracę. Okres oczekiwania na wydanie dokumentu N.I.E. wynosi standardowo od 1 do 30 dni. Za nadanie Numeru Identyfikacji Cudzoziemca wnosi się opłatę administracyjną w kwocie 10 euro.

Koszty zakupu nieruchomości w Hiszpanii

Koszty zakupu nieruchomości w Hiszpanii to około 13% – 15%  wartości nieruchomości. Poniżej znajduje się wykaz jakie opłaty i podatki się na nie składają.

 1. ITP (podatek od przeniesienia własności) w przypadku zakupu nieruchomości z rynku wtórnego i pierwotnego wynosi 10% lub VAT 
 2. Podatek skarbowy AJD (1.5% wartości nieruchomości)
 3. Opłaty notarialne (ok. 1000 – 1500 EUR).
 4. Opłaty rejestracyjne i prawnicze (ok. 600 EUR).
 5. 21% VAT przy zakupie miejsc parkingowych lub gruntu. Pierwsze miejsce parkingowe, które trafia do zakupu wraz z nieruchomością to 10%, następne to 21%.

Aby uzyskać więcej informacji na temat procedury N.I.E., podatków i dokumentacji, proszę skontaktować się z nami pod adresem e-mail: kontakt@prestige-estate.pl, a my odpowiemy na wszystkie Państwa pytania.